Czy z chwilą uwłaszczenia firm energetycznych nabyły one prawo do utrzymywania instalacji?

Anna Zaręba-Faracik        06 marca 2017        Komentarze (0)

Wkrótce Sąd Najwyższy (III CZP 100/16) ma rozstrzygnąć w składzie siedmioosobowym dwa zagadnienia:

„1) Czy uzyskanie na własność przez przedsiębiorstwo państwowe urządzeń przesyłowych, posadowionych na nieruchomościach należących wówczas do Skarbu Państwa, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. z 1991 r., Nr 2, poz. 6) spowodowało uzyskanie przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa – jako prawa związanego z własnością urządzeń, – służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążającego te nieruchomości?

2) w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na powyższe pytanie, czy przedsiębiorstwo przesyłowe jako posiadacz służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu, pozostawało w dobrej czy w złej wierze oraz w jakiej dacie rozpoczął się bieg terminu zasiedzenia tej służebności, na rzecz tego przedsiębiorstwa?”

Wyrok SN będzie miał duże znaczenie, będzie bowiem rozstrzygał czy firmy przesyłowe będą płacić cokolwiek właścicielom gruntu. Z uwagi na skład w jakim będzie rozpatrywany będzie miał moc zasady prawnej i będzie wiążący dla innych sądów.

Więcej na ten temat: http://www.rp.pl/Nieruchomosci

Zrzut ekranu 2017-03-07 o 09.12.59

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: